Dnes, díky epidemii koronaviru, více než kdy jindy, firmy potřebují řešit práci z domova tzv. home office. Nejsou to samozřejmě jen firmy a jejich zaměstnanci, ale i studenti a učitelé potřebují spolu efektivně komunikovat. Nástrojů na online videokonference je celá řada: Skype, Hangouts, Zoom, Webex, MS Teams. Většina z nich je díky koronaviru zdarma po dobu nouzového stavu.
Pokud ale existuje skupina lidí a nemá vytvořený účet na stejné platformě, nejspíše vás čeká nastavování, instalování a registrování. Najdou se i nástroje, se kterými toto dělat nemusíte.
JITSI
Jitsi je opensource řešení, tedy bez omezení a zdarma. Ná této adrese https://meet.jit.si/ jednoduše vytvoříte online kanál, jehož adresu předáte uživatelům, se kterými si přejete komunikovat. Vše běží v interntovém prohlížeči. V podstatě to samé můžete používat na adrese https://meet.vpsfree.cz/ (v češtině). Jitsi umožnuje komunikaci přes všehni možné platformy např. verzi pro Android si můžete stáhnout z GooglePlay. Ovládání je velmi podobné. Výhoda Jitsi je, že se nikde nemusíte registrovat, stačí vytvořit konferenční místnost.
Whereby
Zde již regisraci budete potřebovat, ale je umožněna i pomocí vašeho google účtu, který má již většina z vás díky telefonu s OS Android. Stačí se tedy přihlásit na této adrese https://whereby.com/user/signup .
Veřejné DNS servery lze použít jako alternativu k serverům společností, které vám poskytují vaše připojení k internetu.
Google DNS
- IPv4
- 8.8.8.8
- 8.8.4.4
- IPv6
- 2001:4860:4860::8888
- 2001:4860:4860::8844
https://developers.google.com/speed/public-dns/docs/using
Cisco OpenDNS
- IPv4
- 208.67.222.222
- 208.67.220.220
- IPv6
- 2620:0:ccc::2
- 2620:0:ccd::2
https://www.opendns.com/setupguide/
CZ NIC DNS
- IPv4
- 193.17.47.1
- 185.43.135.1
- IPv6
- 2001:148f:ffff::1
- 2001:148f:fffe::1
Cloudflare DNS
- IPv4
- 1.1.1.1
- 1.0.0.1
- IPv6
- 2606:4700:4700::1111
- 2001:148f:fffe::1
Útočníci mají nový trik, jak přesvědčit uživatele k instalaci škodlivého software (většinou trojský kůň nebo šifrovací virus /ransomware/).
Po přistoupení na útočníkem změněnou webovou stránku, se špatně zobrazují písma. Uživateli se objeví okno s hláškou, že font, který webová stránka používá není v prohlížeči nainstalovaný a nabízí jeho instalaci. Nedojde však k nainstalování fontu ale již zmíněného malware.
Zdroj: CSIRT.CZ
Není tomu dlouho, co se objevila zpráva o zranitelnosti domácích routerů. Tato chyba umožňuje útočníkovi stáhnout konfiguraci routeru v binárním souboru, protože kontrola přístupu je nedostatečná. Útočník tak může získat kromě konfigurace i přístupové údaje k routeru. Stáhnout ji navíc může odkudkoliv z internetu (WAN).
CZ.NIC kvůli této vážné zranitelnosti připravil informační web, na kterém se dozvíte podrobnosti problému a můžete si router otestovat. Více se dočtete na CZ.NIC.
Citrix uvolnil nové verze produktů XenApp a XenDektop – verzi 7.5. Oba dva produkty jsou si velmi blízké architekturou a vlastnostmi.
Citrix uvolnil nové verze jejich produktu XenApp a XenDektop – verzi 7.5. XenApp tak navazuje na na verzi 6.5, XenDesktop na verzi 7.1. Oba dva produkty jsou si velmi blízké architekturou a vlastnostmi. Mezi nové vlastnosti patří následující:
- nový StoreFront, umožňující přihlášení anonymním uživatelem, ověřování smart kartou, převzetí doménového přihlášení z klientského počítače a mandatorní aplikace
- podpora Web Interface verze 5.4
- podpora Wake-on-LAN pro technologii Remote PC
- integrované konektory pro vytváření virtuálních desktopů ve veřejných cloudech (podpora Amazon Web Service a jakýkoliv cloud vybudovaný na technologii
Součástí nové verze je samozřejmě i spousta dalších drobných oprav a vylepšení zejména pro zvýšení výkonnosti, rychlosti technologie Mechine Creation Serverice apod
Tato open-source technologie umožňuje virtualizaci aplikací. Virtualizované aplikace běží na aplikačním serveru a klienti k nim mohou přistupovat prostřednictvím prohlížeče nebo klientského programu. Mohou se připojit ze všech operačních systémů včetně Android. Uživatel používá sadu aplikací, kterou mu jeho IT oddělení připraví. Aplikace jsou centrálně spravovány a správci tak mají přehled o jejich využití a mohou na vzniklé situace reagovat úpravou dostupných systémových prostředků.
Open-source DVD je volně ke stažení (všechny verze) Více informací na webu ulteo.com
Operačnímu systému Microsoft Windows XP skončí 8. dubna 2014 definitivně podpora a případně objevené chyby (včetně bezpečnostních) už nikdo neopraví. Proto jsou uživatelé postaveni před rozhodnutí, zda nepodporovaný systém používat dál (s riziky, která z toho plynou), pořídit si novější verzi (obvykle i s novým hardwarem, protože na tom původním nemusí běžet) nebo přejít na Linux (některé distribuce jsou velmi nenáročné a bez problémů běží i na velmi starých počítačích.
Tento Článek ukazuje čtyři důvody, proč právě teď přejít na linuxovou distribuci Lubuntu. Distribuce je odvozena od Ubuntu a používá velmi lehké, nenáročné desktopové prostředí LXDE. Prostředí je velmi podobné Windows XP.
NoMachine
NoMachine je alternativa k VNC serveru. Lze použít stejně jako VNC v OS Linux i Windows. Používá vlastní optimalizovaný protokol NX a stejně jako RDP umí mapovat různá klientská zařízení USB, Tiskárny, Disky. Licence: Free i pro komerční účely omezeno pouze na 2 současná připojení
více na http://www.nomachine.com/